Τα ανακαινισμένα νεοκλασικά είναι ένα στολίδι για την πόλη μας. Ένα από αυτά που ξεχωρίζουν, ένας πραγματικά αρχιτεκτονικός θησαυρός, είναι το αρχοντικό του 30 στην οδό Πλαστήρα στη Νέα Σμύρνη. Τα τελευταία χρόνια έχει μετατραπεί σε μπαρ με tapas και fingerfood και ονομάζεται Amalour
Ο χώρος διατήρησε την εξαιρετική αισθητική του, τα σπάνια κεραμικά πλακάκια, τα περίτεχνα ταβάνια με τους πολυελαίους, την μεγάλη ελικοειδή σκάλα. Καταπληκτικός είναι και ο κήπος που είναι όαση πρασίνου μέσα στην πόλη.
Με τέλεια μουσική όλων των ειδών, ανάλογα με τη διάθεση, rock, ethnic, latin, jazz και με ωραία ποτά και κοκτέιλ είναι ο ιδανικός προορισμός για μία «ταξιδιάρικη» βραδινή έξοδο.
Πλαστήρα 45 και Φιλαδελφείας, Νέα Σμύρνη
Τηλέφωνο: 2109337710
Καθημερινά από 19.00 έως πολύ αργά το βράδυ
Ποτά από 6€
Τάπας από 4€
Happy hour καθημερινά 19.00-21.00, κοκτέιλ 5€